Frankofono Afrikāņu filmu festivāls

Jau otro gadu pēc kārtas Frankofonijas dienu noslēgumā Francijas institūts Latvijā rīko Frankofono afrikāņu filmu festivālu.
Festivāla ietvaros trīs dienas no 27. līdz 29. martam kinoteātrī K-Suns Latvijas auditorijai tiek piedāvāta ļoti daudzveidīga un plašai plašam skatītāju lomam veidota filmu programma. Tajā ir pilnmetrāžas, animācijas, dokumentālās filmas un īsfilmas no Kongo, Senegālas, Togo, Burkinafaso, Mali un Nigēras.
Īpaša filmu programma ir veidota gados jaunākiem skatītajiem, to vidū filmas – Aja no Jopugonas, Mazā saules pārdevēja, Deveneti, Briesmīgais bērns, Lelē, ģimenes vecākā, Karaļa Kodas gredzens – aicinām skatīties kopā ar visu ģimeni.

 • Piektdien, 27. martā

  – plkst. 18.00:  „Rumbas ceļš” (Kongo – 98 min.) Rež. Dāvids Pjērs Fila
  „Rumbas ceļš” izved mūs caur Āfrikas piekrastēm, Kongo upes baseinu, Kubu, Ekvatoru un Kotdivuāru. Ceļojumā mūs pavada pazīstamas mūzikas skaņas, kurās saplūst afrikāņu mūzikas māksla un Kongo upes baseina muzikālie ritmi, kuru dzīlēs dzimusi to forma un dvēsele.
  Pēc filmas skatītājiem būs iespēja tikties ar režisoru un dalīties iespaidos par redzēto.

 • Sestdien, 28. martā

  – plkst. 17.00: „Mazā saules pārdevēja” (Senegāla – 44 min.) Rež. Džibrils Diops Mambeti
  Jau kopš seniem laikiem avīžu pārdošana Dakāras ielās ir zēnu monopols. Kādu dienu divpadsmit gadus vecā Sili, kas pārvietojas ar kruķiem un ubago, lai izdzīvotu, un palīdzētu savai neredzīgajai vecmāmiņai, nolemj tirgot laikrakstus, tāpat kā zēni. Mazā avīžu pārdevēju pasaule ir nežēlīga, un Sili tajā sastapsies ar sāpēm, bet vienlaikus iepazīs arī mazo ļaužu draudzību.

  – plkst. 18.00: „Sossolo” (Togo – 51 min.) Rež. Adžikē Assuma
  Pēc desmit smaga darba gadiem Nigērijā jaunieši no Togo, un tostarp Abū, atgriežas savā zemē. Viņi ceļo ar darbā nopelnīto velosipēdu. Ceļā viņus gaida nepatikšanas un risks, papildus tam, ko viņi ir sastapuši, strādājot Nigērijā.

  – plkst. 19.00: „Safi, mazā māmiņa” (Burkinafaso – 29 min.) Rež. Rass Ganemtorē
  Astoņus gadus vecā Safi dzīvo kādā ciematā Burkinafaso. Meitenes māte laižot pasaulē viņas brāli, dzemdībās nomirst, un Safi ar zīdainīti aizbēg uz pilsētu, jo pēc vietējās paražas, lai novērstu nelaimi, mazulim ir jāmirst.

 • Svētdien, 29. martā – no plkst. 15.00

  „Deveneti” (Senegāla – 15 min.) Rež. Daiana Gē
  Usmanam ir tikai 7 gadi, un viņš pelna iztiku ubagojot Dakāras centrā. Taču viņam ir sapnis, un, lai to piepildītu, Usmans nolemj rakstīt vēstuli Ziemassvētku vecītim.

  – „Briesmīgais bērns” (Mali – 11 min.) Rež. Kadiatu Konatē
  Kāds bērns jau no dzimšanas brīža runā, ēd un staigā. Viņš dodas meklēt savu brāli, to atrod, un viņi turpina ceļot kopā. Leļļu filma stāsta par nepateicīgu mazu zēnu, kurš iesaista savu brāli piedzīvojumos un palaidnībās.

  „Ēzeliene Fari” (Senegāla – 21 min.) Rež. Mansūrs Sora Vade
  Reiz Seriņs Ibra – turīgs zemnieks ar nejauku raksturu – nolemj precēties. Viņa iecerētajai jābūt ideāli skaistai, bez nevienas rētas. Taču pēc Seriņa Ibras domām neviena no ciemata sievietēm neatbilst šiem kritērijiem. Kādu dienu ciemā parādās ļoti skaista jauna sieviete ar noslēpumainu pagātni.

  – „Karaļa Kodas gredzens” (Nigēra – 24 min.) Rež. Mustafa Alasāns
  Filma ir Džeremas novada leģendas ilustrācija. Karalis Kods ir negants un nežēlīgs despots, bet viņa karaļvalstī dzīvo drosmīgs zvejnieks vārdā Dieva Pirksts (Doigt de Dieu). Lai pārliecinātos par zvejnieka tikumību, Koda viņam uztic savu gredzenu, ko viņš nēsā pirkstā, ar nosacījumu, ka pēc gada tas jāatdod. Ja pēc gada Dieva Pirksts to nevar atdot atpakaļ, viņam tiks nocirsta galva. Lai arī sieva viņu nodod, zvejnieks iztur pārbaudījumu un iekaro karaļa cieņu.

  – plkst. 17.00: „Lelē, ģimenes vecākā (Nigēra – 52 min.) Rež. Annika Legalla un Abdua Kanta
  Maza ganīte gana savu ganāmpulku Sāhelas plašumos. Meitene ir klejojošās Boraro cilts peulu virsaišu pēctece, viņas cilts joprojām pārvietojas uz vasaras ganībām Nigēras pašos dienvidos. Caur meitenes smiekliem, asarām, cerībām un raizēm mēs atklāsim kā tiek audzināti šīs tautas bērni. Viņa mums parādīs, kā iepretī skarbajiem dabas apstākļiem ikvienam bērnam jau no agrīna vecuma ir jāapgūst pulaku likumi, visu peulu ganu goda kodekss.

  – plkst. 18.00: „Aja no Jopugonas” (Kotdivuāras – 84 min.) Rež. Klemāns Ubrerī un Margerita Abuē
  Kotdivuāra, septiņdesmito gadu beigas Jopugonā, Abidžanas vienkāršo ļaužu kvartālā dzīvo 19 gadus vecā Aja – nopietna, jauna meitene, kura dod priekšroku mācībām, nevis laika pavadīšanai kopā ar draudzenēm – Aja dala savu laiku starp skolu, ģimeni un divām labākajām draudzenēm: Adžuu un Bintu. Tās, savukārt, domā tikai par ballītēm. Situācija kļūst sarežģīta, kad Adžua paliek stāvoklī. Ko darīt?