Četri balti vakari Doma dārzā

Nepalaidiet garām! Rīgas Doma dārzā jūlijā katru ceturtdienas vakaru plkst. 22:30 norisināsies bezmaksas brīvdabas kinoseansi. Programmā “Četri balti vakari” iekļautas trīs Francijas kinoklasiķu filmas – Žana Lika Godāra “Trakais Pjero” (1965), Žana Ruša “Vienas vasaras hornika” (1961) un Žaka Demī “Lola” (1961), kā arī Rolanda Kalniņa filmas “Četri balti krekli” (1967) restaurētās kopijas pirmizrāde.

Sekojot tradīcijai, katru no filmu seansiem iesāks kinospeciālista ievadvārdi – 6. jūlijā Dita Rietuma runās par “Trako Pjero”, 13. jūlijā Zane Balcus par “Vienas vasaras hroniku”, 20. jūlijā Daira Āboliņa – par “Lolu”, savukārt 27. jūlijā pirms “Četru baltu kreklu” seansa ievadvārdus teiks Kristīne Matīsa.

 

6. jūlijā 22:30, ievadvārdi – Dita Rietuma

Trakais Pjero / Pierrot le fou

(1965, režisors Žans Liks Godārs, Francija, 110 min)

Žans Pols Belmondo un Godāra mūza Anna Karina, hrestomātisks franču jaunā viļņa / nouvelle vaque darbs – piedzīvojumu filma un mīlas stāsts kriminālas spriedzes pavadītā vasaras ceļojumā no Parīzes uz Vidusjūru. Filma bijusi nominēta Venēcijas festivāla galvenajai balvai Zelta lauva un izvirzīta kā Francijas pieteikums 1965. gada Oskara balvai par labāko ārzemju filmu.

 

13. jūlijā 22:30, ievadvārdi – Zane Balčus

Vienas vasaras hronika. Parīze 1960 / Chronique d’un été. Paris 1960

(1961, režisori Žans Rušs, Edgars Morēns, Francija, 90 min)

Franču dokumentālā kino celmlauža Žana Ruša un sociologa Edgara Morēna eksperiments – vai ir iespējams nofilmēt patiesību? Marselīne un Nadīna iziet ielās ar mikrofonu, jautājot 1960. gada parīziešiem, vai viņi ir laimīgi, un rezultātā top viens no pasaules kinovēstures stūrakmeņiem, cinéma vérité stila tīrradnis.

 

20. jūlijā 22:30, ievadvārdi – Daira Āboliņa

Lola / Lola

(1961, režisors Žaks Demī, Francija, 90 min)

Pirmā filma, ko uzņēmis Žaks Demī, vēlāk slaveno Šerbūras lietussargu autors, un arī filmas komponists ir tas pats Mišels Legrāns, bet žanru daži kinokritiķi apzīmē kā „mūziklu bez mūzikas”. Tomēr Lola filmā dzied, viņa ir kabarē dejotāja (gluži kā Marlēne Dītriha 1930. gada filmā Zilais eņģelis, no kuras Demī esot iedvesmojies). Lolai apkārt ir daudz vīriešu, laimīgas un nelaimīgas mīlestības, un tas viss melnbaltā 60. gadu jaunā viļņa elegancē.

 

27. jūlijā 22:30, ievadvārdi – Kristīne Matīsa

Četri balti krekli / Elpojiet dziļi…

(1967 / 2017 atjaunota kopija, režisors Rolands Kalniņš, Latvija, 73 min)

Sešdesmito gadu brīvības alku kinematogrāfiska kvintesence, jauneklīgs maksimālisms un sirdsapziņas balss. Autori gandrīz pravietiski pareģojuši paši savas filmas likteni (publiskas aizrādīšanas aizliegumu un tikai 20 gadus vēlāk piedzīvotu atzinību), kadrā ironizējot par slēptās cenzūras darbību padomju sistēmā. Pirmā filma Latvijas kino vēsturē, kas par patstāvīgu un līdzvērtīgu spēlētāju uzskata filmas mūziku un montēta, ieklausoties Imanta Kalniņa mūzikas dramaturģijā. Filma atjaunota 2017. gadā studijā Lokomotīve.