Our recommendations

francu-maksliniece-Rotko-centrs-Francijas-instituts

#izstāde | Elisa Maršāla Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā

Sākot ar 2021. gada 16. novembri savus apmeklētājus no jauna sagaidīs Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, aicinot uz franču mākslnieces Elisas Maršālas personālizstādi “Starptelpa”.

Izstādē skatāmas trīs zīmīgākās mākslinieces darbu sērijas ar dažu pēdējo gadu laikā tapušiem darbiem – Žalūzijas, Ietvari un Horizonti. Māksliniece uzskata, ka gaisma, kas staro viņas darbu iekšienē, ir to galvenā un neatņemamā sastāvdaļa, kas uzsver krāsas nemateriālo dabu.

Franču māksliniece Elisa Maršāla (1973) dzīvo un strādā Parīzē. Kopš 2006. gada regulāri piedalās mākslas izstādēs un mesēs (Art Elyséees, Moderne Art Fair).

Izstāde apskatāma līdz 2022.gada 16.janvārim.

The Generation Equality Forum is a global gathering for equality between women and men. Co-chaired by France, Mexico and UN Women, it started at the end of March in Mexico City and will end in Paris from 30 June to 2 July 2021. On the occasion of the 25th anniversary of the Beijing Declaration and Platform for Action, it is an opportunity to implement concrete and impactful actions for gender equality by 2030.

This 100% virtual Forum is a historic turning point for advancing women's rights worldwide. It will bring together key actors in the field and will also mobilise States, international organisations, the private sector and foundations from all over the world. You too can participate in this unmissable event and follow the conferences!

The programme will cover a variety of topics such as gender-based violence, economic justice and economic rights, and feminist movements and leadership.

Registration : https://forumgenerationegalite.fr/en/get-involved/register

Sagaidot vasaru, aicinām apmeklēt Rundāles pils muzeja franču dārzu. Rastrelli iecerētā dārza projekts tapa vienlaicīgi ar pils projektu. Veidojot dārza galveno kompozīciju, arhitekts iedvesmojies no Versaļas pils dārziem. Šodien centrālo baseinu ieskauj četri ornamentālie parteri, kas sastāv no zālājiem un dekoratīviem bukšu dzīvžogiem. Parterus ieskauj plašs rožu dārzs, kas izpleties gandrīz 1 ha lielā platībā. Tajā iestādītās 2300 rožu šķirnes stāsta par Eiropas rožu vēsturi, sākot no 18.gs. pirmās puses līdz pat mūsu dienām.

Francijā šī gada 5. un 6. jūnijā ikviens ir aicināts piedalīties ikgadējā akcijā Tikšanās dārzos. Izmantojiet šos datumus, lai aplūkotu Rundāles pils, baroka pils lauku ainavā, krāšņo dārzu. Pils nupat atzīmēja 285. gadadienu!

Īvs Plasro, viens no Baltijas pētījumu pionieriem Francijā, 2020. gada nogalē apgādā Éditions Armeline izdeva jaunu Baltijas reģionam veltītu darbu "Les pays baltiques. Le pluriculturalisme en héritage" (Baltijas valstis. Mantojumā saņemtais multikulturālisms).

Tajā autors izklāsta daudzu tautu vēsturi, kuras kopš daudziem gadsimtiem un līdz pat mūsu dienām dzīvo Baltijas jūras rietumu krastos. Ja Rietumeiropā multikulturālisms ir nesena parādība, tad dažās centrālās un Austrumeiropas zemēs tam ir senas saknes. Tas attiecas arī uz Baltijas valstīm, kur multikulturālisms ir vēsturisks mantojums. Grāmata, kurai ir vairāki pielikumi, tostarp kartes, ir bagātīgi ilustrēta. Tās nolūks ir sniegt visaptverošu pārskatu par Baltijas tautu likteņiem. Tautu, kuras rosina interesi, bet vēl avien ir maz  pazīstamas.

Ī. Plasro grāmatu iespējams pasūtīt sekojošā grāmatnīcu mājas lapā: Les Libraires

Francijas izdevniecībā “Agullo klajā nācis latviešu rakstnieka Osvalda Zebra vēsturiskais romāns „Gaiļu kalna ēnā”, Nikolā Ozano tulkojumā.

Rīga, 1905. gads. Kādā revolūcijas vēju plosītā pilsētā policijas uzmanību pievērš trīs bērnu dramatis-ka nolaupīšana. Kas par to ir atbildīgs? Kādi ir motīvi? Atbilde izpostīs divu ģimeņu dzīvi, jo viņi cen-šas saprast, kurš ir vainojams šajā revolūcijā, kurā visi ir upuri.

Osvalds Zebris uzauž stāstu par kādu brīvības alkstošu valsti 1905. gada revolūcijas laikā pret cara režīmu, pirmajos lielajos satricinājumos Latvijas 20. gadsimta vēsturē.

Lai iegādātos šo izdevumu, aicinām doties uz interneta vietni Librairies indépendantes.

#literatūrasbalva | Gonkūru balva 2021

Gada noslēgums ir zīmīgs brīdis autoriem un autorēm: tas ir literatūras balvu pasnieģšanas laiks!

Trīsdesmit vienu gadu vecais senegāliešu izcelsmes rakstnieks Muhameds Mbūgars Sarrs trešdien, 3.novembrī, saņēma prestižo Gonkūru prēmiju  par savu darbu “Slepenākā cilvēku atmiņa”, kas iznākusi izdevniecībā Editions Philippe Rey / Editions Jimsaan. Grāmata stāsta par jauna senegāliešu rakstnieka aizrautību ar 1938.gadā iznākušu kulta grāmatu un kurš dodas tās autora meklējumos. Frankofonās literatūras šedevrs!

Televīzijas FRANCE24 raidījums atklāj vairāk par autoru un darbu.