Jaunumi – janvāris 2022

Jauna franču daiļliteratūras izlase

Janvārī Francijas institūta mediatēkas kolekciju papildina jauna franču autoru daiļliteratūras izlase!

Sofijas Auines jaunais naturālisma literatūras romāns "Aizmirsto rapsodija" ir saņēmis Floras balvu. Šo balvu žurnālistu žūrija pasniedz jauniem un daudzsološiem autoriem.  Sofija Auine ir strādājusi kā radio reportiere, un ‘’Aizmirsto Rapsodija’’ ir autores pirmais romāns.

Grāmata stāsta par 13 gadus vecas libāņu izcelsmes meitenes dzīvi Barbē (Barbès) kvartālā. Abada stāsta lasītājiem par savu ikdienu, par dzīvi kvartālā, par savām jūtām, par visu un neko. Abada ir aizkustinoša un nejauka, pārsteidzoša un kaitinoša. Tas ir lielisks romāns. Sofijas Auines rakstības stils ir izteikti moderns, tiešs un aizraujošs.

 

Davida Diopa romāns "Dvēseles brālis" ir saņēmis Gonkūra Skolnieku balvu. Uzvarētāju, kas saņems šo Francijas literāro balvu izvēlas 2 000 vidusskolnieki vecumā  no 15-18 gadiem. Mēneša laikā no aptuveni piecpadsmit literārajiem darbiem skolēni izvēlas labāko, kuram piešķir balvu.

Romāna ‘’Dvēseles brālis’’ darbība noris Pirmā pasaules kara laikā - ierakumos. Divi draugi no Senegālas karā cīnās Francijas pusē, bet savas tumšās ādas krāsas dēļ tiek uzskatīti par mežoņiem citu kareivju vidū. Romāns vēsta par strēlnieku Alfu, kura labākais draugs, kurš ir ‘’tuvāks kā brālis’’, tiek nogalināts kaujā. ‘’Dvēseles brālis’’ ir romāns par draudzību, mīlestību un karu. Caur jaunieša Alfa ciešanām, mēs aptveram kara pilnīgo bezjēdzīgumu.

Dāvids Diops ir dzimis Parīzē 1966 gadā, bet audzis Senegālā, tāpēc ar savu romānu viņš atgādina dažas svarīgas vēsturiskas patiesības. Dāvida Diopa romāns ir spēcīgs un aizkustinošs.

 

Valērijas Manto romāns "Vaga" ir saņēmis Renodo balvu. Renodo balvu pasniedz darbiem ar jaunu rakstības stilu.

Rakstniece Valērija Manto stāsta par Turciju un Stambulu šodien. Galvenā varone ir jauna franču žurnāliste, kas 2015 gadā terorisma draudu dēļ pamet Franciju un dodas uz Turciju, lai tur būtu kopā ar savu mīļoto cilvēku. Turcijā viņa vēlas uzrakstīt grāmatu par žurnālistu Hrant Dinku, kuru 2006 gadā nogalināja jauns nacionālists un kurš strādāja laikrakstā Agos, kas nozīmē vaga. Politiskā situācija Turcijā, viņas pastaigas, viņas meklējumi lasītājus aizrauj un reizē satrauc.

Runājot par savu jaunāko romānu Valērija Manto apgalvo: "Rakstīšana vairo bailes, es pati sevi biedēju, bet es nevaru tam pretoties".