Filips Maržo “Baltijas piezīmes”

“Carnets Baltique” ir ceļojums apkārt Baltijas jūrai. Ceļojums cauri astoņām valstīm: Somiju, Poliju, Vāciju, Lietuvu, Latviju, Igauniju, Dāniju, Zviedriju un to salām. Es tur jūtos ērti un mierīgi. Arī mana māte mīlēja šīs valstis, un, kad es staigāju, mani pavada viņas klātbūtne. Man patīk šīs zemes, kur vari būt vientulībā. Vienatne ir visur. Piekrastes ir apveltītas ar unikālu gaismu, atmosfēru, kādu es nekad neesmu citur atradis, nekur citur, izņemot Baltiju. Es gribētu tur pazust un nekad neatgriezties.

Projekts “Baltijas piezīmes” aizsākās 2016. gadā, un es plānoju to turpināt vēl dažus gadus. Lai to paveiktu, 2018. gada jūnijā es pārcēlos no dzimtās Parīzes uz Gdaņsku Polijā, lai ikdienā varētu iegremdēties Baltijas klimatā, to iepazīt, izprast un izjust tā atmosfēru, izpētīt piekrasti un iepazīt iedzīvotājus. Esmu Gdaņskā izveidojis tādu kā “bāzes nometni”, lai varētu ceļot (vai atgriezties) uz citām Baltijas valstīm. Nekas no tā nebūtu bijis iespējams, ja es būtu palicis Francijā.

Savās fotogrāfijās es ievēroju līdzības un atšķirības starp šīm astoņām valstīm, starp konkrētiem reģioniem un vietām, kas ir tieši vai vēsturiski saistītas ar Baltijas valstīm. Es vēlos parādīt ne tikai raksturīgas vietas, bet īpaši vēlos arī iemūžināt to īpašo garu, kas piemīt šim reģionam. Šī darbu sērija atspoguļo manu personīgo vīziju par Baltijas jūras reģionu. No vienas puses, tas ir skats no malas, bet no otras, tāda cilvēka redzējums, kurš šeit jūtas piederīgs. Jāatzīst, ka esmu šim pasaules nostūrim ļoti pieķēries, tāpēc izlēmu, ka manas mājas turpmāk būs pie Baltijas jūras.

Filips Maržo ir franču autors un fotogrāfs, Parīzes fotogrāfijas skolas (EFET Photographie) absolvents (2016).

Lielākā daļa manu fotogrāfiju ir uzņemtas uz foto filmas, izmantojot Hasselblad kameru. Es specializējos dažās senās foto tehnikās, izmantojot, piemēram, platīna palādija nospiedumu. Pašlaik dzīvoju Gdaņskā, Polijā. 2019. gadā savam fotoprojektam “Baltijas piezīmes” saņēmu Pomerānijas reģiona (Polija) mākslas stipendiju.

Izstāde Baltijas piezīmes Rojas kultūras centrā no 1. līdz 28.jūlijam.