Jaunieguvumi

Rubrika “Mediatēkas jaunieguvumi” ik mēnesi piedāvā mūsdienīgu franču grāmatu izlasi, kuras lasītāji var paņemt līdz nākamā mēneša sākumam. Mūsu nolūks ir iepazīstināt ar jaunāko literatūru franču valodā franču valodas un lasīšanas cienītājiem. Mūsu piedāvājums ir daudzpusīgs - dzeja, romāni, komiksi, grāmatas pusaudžiem – ikviens var atrast sev aizraujošu lasāmvielu. Lietojiet mūsu “katalogu tiešsaistē”, lai rezervētu grāmatas, kuras jūs vēlētos paņemt un pārliecinātos, ka tās ir pieejamas un tās jau nelasa kāds cits interesents.

Nouveautés du mois de juillet 2023

Mediatēkas jaunieguvumi | Augusts 2023

Priecājoties par brīvdienām, Francijas institūta mediatēka Latvijā augusta mēnesim ir izvēlējusies komiksu grāmatu izlasi dažādiem vecumiem - gan pieaugušajiem, gan bērniem, lai pavadītu brīvo laiku ar neparastiem, krāsainiem komiksiem un, galvenokārt, lai nebūtu jāgarlaikojas lietainās dienās.

Loiks Klemāns “Laiks dūraiņiem: Lāčāda’’
Loika Klemāna grāmata ir ļoti izdevies komikss. Tajā ir fantāzija, humors un mistērija. Izdomātā pasaulē Artūrs sāk skolas gaitas citā skolā un viņš ir uztraucies, vai varēs iegūt jaunus draugus. Pozitīvs un iedvesmojošs stāsts par draugiem, kuriem piemīt superspējas, piedzīvojumiem un negadījumiem! Annas Montelas krāsainie akvareļi ir skaisti un smalki, tajos ir daudz detaļu un tie noteikti ir pelnījuši lasītāja interesi.

Marčello Kvintanilla “Paklau, skaistā Marsija’’
Šis komikss ir ieguvis Zelta Mežakaķa balvu kā labākais komiks Angulēmas festivālā. Tas ir ļoti oriģināls, īpaši krāsu izvēles ziņā: pasteļtoņi, kas mijas ar oranžo un fuksijas krāsu. Komikss mums atklāj stipras un lieliskas sievietes portretu. Marsija strādā par medicīnas māsu Rio slimnīcā. Viņa dzīvo nelabvēlīgā rajonā kopā ar savu dzīvesbiedru Aluisio un meitu Žaklīni. Marsija cīnās par savu ģimeni, viņa grib pasargāt savu meitu no draudzības ar jauniem puišiem, kas saistīti ar mafiju. Attiecības ģimenē ir ļoti saspringtas. Šīs komikss ļoti patiesi atspoguļo reālo dzīvi Brazīlijā.

Fabkaro “Zai zai zai zai’’
Šis ir brīnišķīgs komikss, kas ticis apbalvots ar Runasburbuļu platformas balvu. Galvenais varonis Fabriss nelaimīgā kārtā ir izmazgājis savas bikses; aizmirstot bikšu kabatā veikala klienta karti. Kasiere pasauc apsargu. Tas lūdz Fabrisu viņam sekot, bet, draudot apsargam ar puravu, Fabrisam izdodas aizbēgt. Par šo starpgadījumu tiek informēta veikala vadība, ierodas policija un par to uzzin žurnālisti. Situācija ir dinamiska un smieklīga, taču tieši humora ēnā slēpjas mūsu sabiedrības absurditāte. Komiksa attēli ir minimāliski, bet šajā stāstā attēls noteikti nav galvenais.

mediatēkas jaunieguvumi

Mediatēkas jaunieguvumi | Jūlijs 2023

Francijas institūts Latvijā jums piedāvā trīs no franču uz latviešu valodu tulkotu romānu izlasi, kas ļaus jums izbaudīt lasītprieku brīvdienās atpūšoties pludmalē, dārzā, vai uz dīvāna!  Šīs grāmatas aizvedīs ceļojumā uz Franciju vai citviet, iepazīst jaunas aizraujošas pasaules.
Šie trīs romāni mūs fascinēja un esam pārliecināti, ka tie neatstās vienaldzīgus arī jūs!

Valērija Perēna "Svaigs ūdens puķēm"
Valērija Perēna raksta ļoti neparastā veidā. Romāna galvenā varone Violeta ir unikāla un neaizmirstama. Kļūstot par kapsētas pārzini, Violeta satiek daudz cilvēku, kas nāk apraudzīt savu tuvinieku atdusas vietas. Tomēr stāsts ir par Violetu pašu un cilvēkiem, kas viņai apkārt – Leonīnu, Filipu, Nono, Sašu, Irēnu, Gabriēlu un citiem. Ikvienam ir savs stāsts, noslēpums, vājības un stiprās puses. Grāmata ir tik labi uzrakstīta, ka lasītājs aizmirst, ka tā nav realitāte. Viņam šķiet, ka Violeta ir īsta un satikšanās patiešām notiek. Rakstniece ievelk lasītāju aizraujošā noslēpumu izzināšanā. Valērija Perēna atklāj patiesas cilvēku emocijas.

Vanesas Springoras "Piekrišana" pieejama mediatēkā arī franču valodā.
"Piekrišana" ir ļoti spēcīgs, patiess vēstījums, kuru sarakstījusi sieviete, stāstot par savām attiecībām četrpadsmit gadu vecumā ar gandrīz četrdesmit gadu vecāku vīrieti. Vientulība, pieredzes trūkums, emocionālais trauslums, kas saistīts ar tēva prombūtni un neieinteresētību viņas dzīvē, padarīja meiteni vieglāk ietekmējamu par citām vienaudzēm. Vanesa Springora ļoti izjusti apraksta savu, kā jaunas meitenes sarežģīto psihi - mīlestību pret šo vīrieti, vēlmi pēc uzmanības. Viņa liek mums pārdomāt to, ka sabiedrība ir daudz pielaidīgāka pret slavenu cilvēku novirzēm no pieņemtās normas.  Šis patiesais stāsts atklāj, cik patiesībā trausli ir bērni šādā situācijā un cik svarīgas ir atklātas sarunas ar viņiem.

Ervē Leteljē "Anomālija" pieejama mediatēkā arī franču valodā
Šis oriģinālais un aizraujošais romāns, kurš ir dažādu literāro žanru sajaukums – nedaudz detektīvs un zinātniskā fantastika, mazliet politisks, psiholoģisks, mīlestības romāns un tam visam klāt vēl nedaudz melnā humora. "Anomālija" stāsta par stāšanos aci pret aci ar sevi pašu, kā arī uzdod jautājumus par mūsu vietu sabiedrībā. Kas ir vissvarīgākais dzīvē? Šis romāns rosina lasītājā filozofiskas pārdomas. Ervē Leteljē ir parūpējies, lai katrs tēls dzīvotu savā pasaulē, un atbilstoši tēla raksturam mainās arī autora rakstības stils. Rakstnieks atklāj tēlus, kas ir vienreizēji un pietuvināti dzīvei. Šis romāns liek mums meklēt mūs pašus, to, kas ir tik grūti notverams un izprotams.

 

NOUVEAUTÉS

Mediatēkas jaunieguvumi | Jūnijs 2023

Francijas institūts Latvijā Mediatēka aicina lasītājus atklāt Jūnija mēneša jaunumus, vasaras sezonai sākoties.  Trīs mūsdienu franču autoru romāni pēta, kā cilvēki cenšas sadziedēt pagātnes brūces, mēģinot atrisināt savas attiecības tagadnē.

Nikolā Matjē “Konemāra”
Četrus gadus pēc Gonkūru balvas saņemšanas par romānu "Viņu bērni pēc viņiem" ("Leurs enfants après eux"), kura centrā ir sociālā vardarbība, Nikolā Matjē piedāvā jaunu politisku romānu par identitāti un dzīves jēgu. "Konemāra" stāsta par divu cilvēku pusmūža krīzi, kuri prāto, vai viņu dzīve ir izdevusies.
Helēna, kurai drīz būs četrdesmit, kura ir precējusies, ar diviem bērniem, labu izglītību un veiksmīgu karjeru, ir piepildījusi savas jaunības ambīcijas. Viņa ir atstājusi savas lauku mājas Vogēzās, izbēgusi no sava likteņa un izdarījusi visu, ko vēlējās. Taču viņai ir garlaicīgi. Savukārt izskatīgais Kristofs ir palicis Kornekūrā, mazpilsētā, kur abi uzauguši. Viņa hokejista karjera nav izdevusies. Tagad viņš ir pārdevējs, pārdod kaķu un suņu barību un savu dzīvi pavada starp ballītēm ar vecajiem draugiem un audzinot savu mazo dēlu Gabrielu, dalot aizbildniecību ar savu bērnības mīļoto, ar kuru viņš ir šķīries. Helēna un Kristofs atkal satiekas un uzsāk romānu. Nikolā Matjē atkal fascinē ar savu tiešo stilu, nežēlīgo precizitāti un spēju iedziļināties savu varoņu psiholoģijā, nekad viņus nenosodot.

Olivjē Adams “Zem rozēm”
Romāns "Zem rozēm" ļauj mums pārdzīvot kādas ģimenes kopā sanākšanu. Romāns ir sarakstīts, kā izrāde, kurā ir trīs cēlieni. Katrā daļā, kāds no bērniem ģimenes lokā uzņemas stāstītāja lomu. Dialogi ir springti un brīžiem uzliesmo, jo alkohols, nogurums un jūtu iespaidā nāk gaismā viss, kas gadiem bijis noklusēts un nepateikts. Šis romāns ir kā ģimenes portrets, kur cilvēku starpā plosās greizsirdība, ļaunatminīgums, rūgtums, bet kuru galu galā izgaismo mīlestība un maigums vienam pret otru. Savā jaunajā grāmatā Olivjē Adams uzsver cilvēka dabas neviennozīmīgumu. Izbaudiet cilvēku dvēseles smalkumu un sarežģītību lasot šo pārsteidzošo romānu!

Agnese Lediga “Pavisam maza karaliene” 
Agnese Lediga mums piedāvā jauku stāstu, kurā mēs iepazīstam ļoti aizkustinošus tēlus. Viņa stāsta par Kapucines un Adrianā dzīvi un viņu pirmo satikšanos uz perona. Vai šī tikšanās ir sakritība vai liktenis?
Pēc savu vecāku nāves Kapucīne ir atteikusies no savām studijām un savas dzīves, lai rūpētos par mazo māsu. Adriāns, pēc armijas cieš no post traumatiska stresa, un strādā atmīnēšanas vienībā kopā ar savu suni. Adrians un Kapucine sastaps daudzus dažādus apstākļus savā ceļā, pirms uzdrīkstēsies atklāties otram.
Romāns ir sadalīts īsās nodaļās, kas ļauj ātri iepazīt romāna varoņus. Romāns ir labi uzrakstīts, plūstošs un viegli lasāms, lai gan tajā tiek atklātas sāpīgas un traumatiskas tēmas. Tas ir romāns, kas liks jums justies labi.