Francijas literaturas balvas Francijas institūts Latvija 2020

Literatūras balvu sezona

Histoire du fils  (Dēla stāsts), La Grande Epreuve (Lielais pārbaudījums),  l’Anomalie  (Anomālija), … Šīs grāmatas šogad būs grāmatnīcu dižpārdokļi. To autori overņiete Marī Elēna Lafona un parīzieši Etjēns Demontetī un Ervē Leteljē ir attiecīgi saņēmuši Renodo, Francijas Akadēmijas un Gonkūru prēmiju.

Francijā novembra mēnesis tradicionāli ir veltīts literatūrai – tiek piešķirtas literatūras balvas mūsdienu autoriem. Nosauksim dažas vispazīstamākās un prestižākās – Gonkūru prēmija, Renodo balva, Femina balva, Prix Interallié, Francijas Akadēmijas Grand Prix. Šogad balvu pasniegšana tika pārcelta, jo grāmatnīcas ir slēgtas. Šī paša iemesla dēļ Gonkūru prēmijas un Renodo balvas laureāti tika paziņoti tikai pašās novembra beigās, pirmdien, 30. novembrī.

Literatūras balvu pasniegšanas laiks ir nozīmīgs notikums grāmatniecības jomā. To būtiski ietekmē kultūras norises, kā arī pievērš lielu mediju uzmanību. Ja Francijā eksistē tik daudz un dažādas literatūras balvas, tad tas ir pateicoties lielajam ik gadu iznākošo grāmatu skaitam. Izdevējdarbība ir galvenā Francijas kultūras industrija. 2018.gadā tika izdotas vai pārizdotas 67 942 grāmatas. Sastopoties ar tik iespaidīgu piedāvāto jauno grāmatu klāstu, lasītājs dažkārt ir nedaudz apjucis. Literatūras balvas, kas ir kā atzinība grāmatu autoriem, palīdz lasītājiem orientēties izdotās literatūras piedāvājumā.

Šogad daži darbi īpaši izceļas citu vidū. Bez jau trīs pieminētajiem romāniem, tāpat arī jāmin Irēnas Frenas romāns Un Crime sans importance (Nenozīmīgs noziegums), kas bija atlasīts Gonkūru pēmijai, Renodo un Interallié balvai, vai arī Džaili Amadū Amalas darbs Les Impatientes (Nepacietīgās), kas bija Gonkūru prēmijas finālistu sarakstā.

Francijas institūta Latvijā mediatēka piedāvā daudzus pēdējos gados prēmētus darbus, tostarp Filipa Ženada grāmatu la Serpe (Dārznieka nazis, Femina balva 2017) vai arī Gaela Feja Petit Pays (Mazais nostūris, Licejistu Gonkūra balva 2016), pēc kuras 2020.gadā tapa adaptācija kino. Institūta digitālā bibliotēka Culturethèque tāpat arī piedāvā 2020.gada balvu laurētu vai prēmēto darbu digitālās vai audio versijas, piemēram Hlojas Delomas grāmatu Le Cœur synthétique (Sintētiskā sirds, Prix Médicis 2020). Tās digitālo versiju var aizņemties uz vienu mēnesi.

Komentāri

Your email address will not be published. Required fields are marked *