Priecīgus Ziemassvētkus!

Es noliku savas kurpes pie kamīna, un Ziemassvētku vecītis tās piepildīja, Filips Geliks*

Ārā valda aukstums, un ielas mirdz : Ziemassvētki tuvojas lieliem soļiem.

Šajā īpašajā laikā franči rotā savus mājokļus. Viesistabas grezno Ziemassvētku egles un tiek iekārtotas silītes. Provansā Jēzus bērna dzimšanu attēlo īpašas mālā atveidotas Ziemassvētku figūriņas. Visi svētku rotājumi - virtenes un eglīšu bumbas - 24. decembrī ir savās vietās. Ģimenes pulcējas, lai svinētu Ziemassvētku vakaru.

Ziemassvētku maltīte

Bērni un pieaugušie pulcējas pie bagātīgi klāta svētku galda. Tradicionāli kā uzkodas tiek pasniegts fuā grā, lasis, austeres vai gliemeži. Kad kārta pienāk tītaram ar kastaņiem, vēderi jau ir diezgan pilni… Vienalga, vieta desertam – Ziemassvētku pagalei - atradīsies vienmēr. Ar šokolādes, kafijas vai vaniļas garšu, pildīta ar sviesta krēmu vai greznota ar pūdercukuru…. Konditori sacenšas izdomā, lai apmierinātu svētku viesu gaumes !

Ziemassvētku vakars

Dažās ģimenēs Ziemassvētku vecītis iegriežas tūlīt pēc svētku maltītes, kamēr citās gaida nākamās dienas rītu, lai zem eglītes blakus mājinieku kurpēm atrastu sarūpētās dāvanas. Ticīgie savukārt dodas uz baznīcu, lai piedalītos pusnakts misē. Ielās dzirdamas Ziemassvētku dziesmas un jūtama pacilājoša gaisotne.

25.decembris

25.decembrī franči atkal pulcējas kopā. Tiem, kas dzīvo tālu cits no cita, tā ir vēl viena iespēja baudīt satikšanās mirkļus. Dienas noslēgumā ausis pieskandinātas pilnas ar bērnu smiekliem un prieka pilnām sarunām !

Ziemassvētki ir vieni no Francijā svarīgākajiem svētkiem !

Vai jūs to zinājāt?

Ziemassvētku bumbas Francijā parādījās 19. gs. Tolaik Vogēzu kalnu iedzīvotāji tradicionāli rotāja savas mājas ar krāsainiem āboliem. Dažkārt ziemās pēc ilgstoša sausuma perioda bija neiespējami atrast tik dārgos augļus ! Kādam stiklam pūtējam ienāca prātā ģeniāla doma izpūst no stikla apaļas, āboliem līdzīgas bumbas ! Tā dzima slavenais Ziemassvētku dekors !

 

Francijas institūts Latvijā vēl jums priecīgus Ziemassvētkus !

* Filips Geliks ir pazīstams franču komiksu autors. Viņš radījis satīrisko komiksu Kaķis (« Le Chat »).

Komentāri

Your email address will not be published. Required fields are marked *