Toma-Peske-kosmosa-izpete-Francijas-instituts-blogs

Tomass Peskē no jauna dodas kosmosā

2021. gada 22. aprīlī Starptautiskajai kosmosa stacijai pievienosies astronauts Tomass Peskē

Īsa biogrāfija

Pēc diploma iegūšanas Grande Ecole Supaéro de Toulouse (tagad Augstākais aeronautikas un kosmosa institūts), Tomass Peskē iestājas Nacionālajā kosmosa pētījumu centrā (CNES), lai citu starpā strādātu pie kosmosa misiju autonomijas. Pēc tam, veiksmīgi izturot Air France pilotu iestājekāmenu, viņš iegūst pilota licenci. 2009.gadā starp 8413 pretendentiem tiek izvēlēta viņa kandidatūra dalībai Eiropas Astronautu korpusā, izejot apmācības Eiropas Astronautu centrā (EAC).

Tālāk seko viņa astronauta apmācība: kosmosa kuģa Sojuz vadīšana, Starptautiskās kosmosa stacijas dzīvības uzturēšanas sistēmu uzraudzība, sagatavošanās iziešanai atklātā kosmosā, apmācība par noteiktām medicīniskām procedūrām, izdzīvošanas kursi, sagatavošanās avāriju procedurā, lai novērstu krīzes situācijas stacijas trauslajā vidē...

Pirmā misija

Savas pirmās misisjas laikā Starptautiskajā kosmosa stacijā laikā no 2016. gada novembra līdz 2017. gada jūnijam, Tomass Peskē darbojas kosmosa stacijas uzturēšanā un vairāk nekā simts zinātniskajos eksperimentos, kurus iztrādājuši NASA, Eiropas Kosmosa aģentūra un Nacionālais Kosmosa izpētes centrs. Programmā: šķidruma dinamika kosmosā, astronautu fizioloģisko parametru izpēte, bezsvara stāvokļa ietekmes izpēte uz kognitīvajām funkcijām...

Tajā pašā laikā, ik dienu viņš dalījās ar savu pieredzi sociālajos tīklos un iedvesmoja miljoniem zemes iedzīvotāju ar fotogrāfijām, kuras viņš iemūžināja esot stacijā.

Otrā misija

Otrajā 6 mēnešu misijā uz Starptautisko kosmosa staciju Tomass Peskē 22. aprīlī dosies no Kanaveralas zemesraga Floridā, kopā ar trim citiem Amerikas un Japānas astronautiem. Viņš būs pirmais francūzis vēsturē, kurš misijas otrajā pusē ieņems Starptautiskās kosmosa stacijas komandiera amatu.

Viņš būs atbildīgs par aptuveni simts zinātniskajiem eksperimentiem, no kuriem daudzi ir saistīti ar medicīnisko izpēti: miega kvalitāte, imūnsistēma, cīņa pret vēzi, nanomedicīna, aukstās plazmas... Arīdzan “mini-smadzenes” atradīsies uz kuģa, lai viektu veiktu cilmes šūnu izpēti, to reprodukciju un to paātrināto novecošanu kosmosā.

Ieskats ceļojumā

Dokumentālā filma 16 saullēkti stāsta par iepriekšējo misiju, sākot ar treniņiem līdz dzīvei uz klāja un atgriešanos uz Zemi.

Francijas institūta Latvijā mediatēka piedāvā drukātā versijā humora pilnu komiksu Dans la combi de Thomas Pesquet, kuru sarakstījusi un ilustrējusi Mariona Monteņa.

Lai sekotu līdzi Tomasa Peskē jaunajam piedzīvojumam, jaunumus atradīsiet viņa Facebook, Instagram un Twitter kontos.

 

“Es redzēju Zemes skaistumu un arī tās trauslumu. "

Komentāri

Your email address will not be published. Required fields are marked *