Francijas vēstniecības Latvijā ēkai – 150

Pie Francijas vēstniecības un Francijas institūta Latvijā ēkas Raiņa bulvārī 9 ir apskatāma izstāde “Francijas vēstniecības Latvijā ēkai, kādreizējai N.E.Mencendorfas savrupmājai – 150”. Izstādi atklāja Francijas Eiropas un ārlietu ministre Katrīna Kolonā 29.septembrī oficiālās vizītes laikā, un tā būs apskatāma līdz novembra beigām. Pateicoties vizuālajiem materiāliem, kas iegūti Latvijas Nacionālajā arhīvā un Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, izstādē apskatīta Natālijas Emmas Mencendorfas savrupmājas notikumiem bagātā vēsture. Ēkā no pagājušā gadsimta 20.gadiem līdz 30.gadu beigām, un pēc tam no 1991.gada līdz mūsdienām atrodas Francijas vēstniecība Latvijā.

Savrupmāja ir celta 1873.gadā, un vācu tirgotājs Jēkabs Hammers to uzdāvina savai meitai Natālijai kā kāzu dāvanu. To projektē latviešu arhitekts Jānis Frīdrihs Baumanis eklektisma stilā.

Līdz 1930.gadu izskaņai Mencendorfas kundze šo celtni, kurā atrodas grezni dzīvokļi, dala ar īrniekiem un Francijas, Spānijas un Apvienotās Karalistes diplomātiskajām pārstāvniecībām. 1940.gados, pirmās padomju okupācijas laikā, ēku nacionalizē. 1943.gadā tajā atrodas nacistu okupācijas Latvijas ģenerālapgabala pārvalde. Otrās padomju okupācijas laikā ēka kļūst par LPSR Prokuratūru.